Червоною ікрою вважається вся ікра сімейства лососевих — найзвичнішої і найпростішої горбуші, а також атлантичного лосося (семги), кети, нерки, форелі, чавича, кижуча, кужми, тайменю та інших риб. Незважаючи на те, що всі риби відносяться до сімейства лососевих, їх ікра відрізняється за зовнішнім виглядом, кольором, розміром та смаковими характеристиками. Яка ж ікра вважається правильною і як не помилитися у виборі при покупці?
Справжньою та правильною вважається ікра, зібрана та обов’язково засолена під час нересту — у липні-вересні безпосередньо на місці рибного промислу.
Правила при виборі червоної ікри:
Купуючи червону ікру, обов’язково зверніть увагу на деякі особливості упаковки та зовнішні характеристики (якщо перед Вами скляна баночка).
- На упаковці обов’язково має бути зазначений вид риби, з якої виготовлена ікра.
- Банку має бути щільно закатана, не мати здуття та пошкоджень.
- На кришці обов’язково має бути присутня дата виготовлення червоної ікри та повна інформація про завод-виробник (розшифровка повинна бути присутня на етикетці).
- У складі ікри може бути максимум три консерванти, які допомагають зберегти червону ікру без втрати смакових та корисних якостей, — сорбінова кислота та бензойна кислота.
- Так само у складі можуть бути сіль, рослинна олія і гліцерин.
- Всі ікринки повинні бути однакового розміру, тверді та пружні, однорідного кольору. Зерна повинні легко відокремлюватися один від одного. У баночці не потрібно бути зайвої рідини. Лише червона ікра.
- Запах та смак мають бути приємними, характерними для риби, без додаткових присмаків та запахів. Можлива тільки невелика гіркуватість і приємна гострота.
Де купувати червону ікру?
Купувати ікру рекомендується лише у спеціалізованих рибних магазинах та супермаркетах. Це гарантує правильні умови зберігання делікатесу.