Устриці — це делікатесний двостулковий молюск, який вживається в їжу в сирому вигляді. Залежно від регіону та довкілля смак устриць може відрізнятися від солодкуватого до солоного. Устриці багаті на білок і дуже поживні. Це справжня криниця вітамінів та корисних речовин. У чому користь устриць, які розміри устриць зустрічаються, як відкрити молюск і з чим прийнято подавати до столу?
Які види устриць бувають?
По класифікації розрізняють плоскі та увігнуті (глибокі) устриці. Крім цього, актуальним вважається поділ і за місцем існування: ті, які вирощені безпосередньо в морі — так звані, устриці повного моря та афіновані устриці — ті, які частину свого життя або все життя виростали в спеціально створених для них умовах.
У яких регіонах вирощують устриці?
На сьогоднішній день лідером із виробництва устриць залишається Китай. Його частка ринку – 80%. За ним йдуть Корея, Японія, США і лише потім Євросоюз. Заслужений лідер серед європейських країн – Франція.
Устриці в Україні
На початку 20 століття чорноморські устриці почали вирощувати на території сучасного Криму, зараз же в Україні з’явилися устричні ферми на Одещині, Миколаївщині та Херсонщині, які користуються величезною популярністю.
Читайте также: Мидии. В чем польза и как приготовить
Розміри устриць за номерами. Який вибрати?
Прийнято розрізняти устриці за номерами: № 5, № 4, № 3, № 2, № 1, № 0, № 00. № 00 — це устриці найбільшого розміру, а № 5 — найменші молюски. Найпопулярнішими є устриці у розмірі №2 та №3.
Користь устриць для здоров’я
Залізо, цинк, кальцій, мідь, фосфор, йод, вітаміни групи B та PP, нікотинова кислота та жирні кислоти. Щоб поповнити денний запас заліза та міді, достатньо з’їдати лише 6 устриць на день.
Цікаво, що середня калорійність устриць — не більше 60 калорій на 100 г.
Як відрізнити устриці від мідій?
Насамперед, варто запам’ятати, що мідії та устриці — це абсолютно різні молюски та їх перша відмінність — зовнішній вигляд. Устриці належать до загону Ostreoida, тоді як мідії – до загону Mytiloida. Мідія — це дрібний гладкий молюск із округлою або краплеподібною формою раковини. Стулки у мідії коричневого, зеленого або чорного кольору. Устриця — це великий молюск з шорсткою, нерівною раковиною світлого відтінку з рваними краями.
Природно, що смак устриць та мідій відрізняється, як і манера та спосіб подачі та приготування.
Як відкривати устриці?
Перед тим як відкривати, молюск необхідно добре промити під проточною холодною водою. Для того щоб відкрити устрицю, використовується спеціальний ніж для устриць. У нього зручна рукоятка і гостре міцне лезо, яке необхідно ввести між стулками в тому місці, де кріпиться м’яз і повернути, щоб відкрити раковину. Місце з’єднання устриці зі стулкою підрізається. Коли раковина відкрита — зверніть увагу, чи тремтить її вміст при дотику. Це вказує на те, що устриця свіжа і її можна вживати.
Як і з чим подають устриці?
Традиційно устриці прийнято подавати зі шматочками лимона. Але європейські ресторанні новаторства також передбачають використання оливкової олії та соусу Табаско. Кожна устриця поливається лимонним соком. Їдять або за допомогою маленької виделочки або просто ”випивають” вміст раковини. До устриць прийнято подавати біле сухе вино або світле пиво.